Вы здесь

Вирощування бугайців на м"ясо за обмеженого використання незбираного молока.

Автор: 
Антонюк Тетяна Андріївна
Тип работы: 
Дис. канд. наук
Год: 
2007
Артикул:
0407U002637
99 грн
(320 руб)
Добавить в корзину

Содержимое

РОЗДІЛ 2
ЗАГАЛЬНА МЕТОДИКА Й ОСНОВНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
2.1. Матеріал та схема проведення досліджень
Науково-господарські досліди щодо вивчення ефективності використання замінника молока у суміші з гранульованими концентрованими кормами та розсипними в процесі вирощування молодняку великої рогатої худоби на м'ясо проведено у СТОВ "Новооржицька аграрна компанія" Полтавської області протягом 2004-2005 років.
Замінник молока "Лактовіт" вироблений Пирятинським сирзаводом, гранульовані концентровані корми - передстартер "Малюк" та стартер "Бузівок" - фірмою "Агровіта".
"Малюк" - передстартовий комбікорм для телят. До його складу входить пшениця, кукурудза, ячмінь, шрот соєвий, шрот соняшниковий, сіль, крейда, цукор, фосфати, амінокислоти, вітаміни, мікроелементи та антиоксиданти (додаток В).
"Бузівок" - стартовий комбікорм, який згодовують телятам у післямолочний період. До складу комбікорму входить пшениця, кукурудза, ячмінь, шрот соєвий, шрот соняшниковий, сіль, крейда, цукор, фосфати, амінокислоти, вітаміни, мікроелементи та антиоксиданти.
До складу розсипних концентрованих кормів, яких згодовували тваринам контрольної та 3-ї дослідної груп до 2-місячного віку входили, (%): дерть горохова - 7, пшениця, ячмінь - по 25, тритікале - 10, висівки пшеничні - 10, макуха соняшникова - 20, крейда - 2, сіль - 1. Поживність 1 кг суміші концентрованих кормів становила 1,10 кормових одиниць, перетравного протеїну - 152,3 г (додаток Г).

Таблиця 2.1
Схема досліду
Група тваринКількість тварин, голівУмови вирощування бугайців за періодами дослідузрівняльний період з 13-ї доби (7 діб)основний період (428 діб)молочний (60 діб)післямолочний (368 діб)1 - контрольна9?молоко незбиране, привчання до комбікорму-передстартеру "Малюк"молоко незбиране + розсипні концентровані корми за загальноприйнятою технологією (в т.ч. розсипні комбікорми)2 - дослідна10Те жЗНМ "Лактовіт" + гранульовані комбікорми передстартер "Малюк" і стартер "Бузівок"за загальноприйнятою технологією (в т.ч. комбікорм-стартер "Бузівок" до 6-місячного віку, а в подальшому - розсипний)3 - дослідна10Те жЗНМ "Лактовіт" + розсипні комбікормиза загальноприйнятою технологією (в т.ч. розсипний комбікорм)* 1 теля загинуло у віці 1 місяць

У період від 2- до 6-місячного віку згодовували суміш концентрованих кормів наступного складу, (%): ячмінь - 57,5, висівки - 20, макуха соняшникова - 20, сіль -1, крейда - 1,5. Поживність 1 кг становила 1,03 кормових одиниць і 133,1 г.
З 6- до 15-місячного віку суміш концентрованих кормів була наступного складу: тритікале - 40, ячмінь - 25, висівки - 20, макуха - 5, сіль 2, крейда -5. Поживність 1 кг становила 1,0 кормових одиниць, перетравного протеїну на 1 кормову одиницю припадало 101 г.
Високий рівень організації відтворення стада, умов годівлі та утримання тварин у господарстві дозволив узагальнити і проаналізувати дані відтворення і продуктивності корів і сформувати три групи новонароджених бугайців по 10 голів у кожній за принципом аналогів з врахуванням їх походження, віку і живої маси
Дослід проводили за методом груп. Основному періоду досліду передував зрівняльний, протягом якого тварин усіх груп утримували в подібних умовах годівлі (молоко і комбікорм "Малюк") і утримання (індивідуальна клітка: табл. 2.1). На I етапі основного періоду досліду (молочний) тваринам першої (контрольної) групи згодовували незбиране молоко та суміш концкормів власного виробництва; другої дослідної групи - замість незбираного молока ЗНМ "Лактовіт" та комбікорми передстартер "Малюк", а у подальшому - стартер "Бузівок"; третьої - ЗНМ "Лактовіт" та суміш концкормів, які згодовували тваринам контрольної групи. Тварини мали вільний доступ до концентрованих кормів, які постійно знаходились у годівницях, і до води. Телят також привчали до споживання сіна.
Після 6-місячного віку піддослідним бугайцям усіх груп згодовували однакову кількість концентрованих кормів, а грубі і соковиті - за поїданням. Годівлю тварин проводили відповідно до чинних норм [26, 109] тричі за добу через рівні проміжки часу. Корми роздавали згідно з прийнятим у господарстві розпорядком дня. Молоко та його замінник кожній тварині випоювали вручну. Облік ЗНМ і концентрованих кормів здійснювали шляхом щоденного зважування їх на кожну групу тварин, а інших кормів - шляхом контрольного зважування їх один раз у тиждень.
Перед згодовуванням сухий ЗНМ відновлювали у воді у співвідношенні 1:9. Для кращого розчинення порошку температуру води доводили до 550С. ЗНМ ретельно розмішували, охолоджували до 35 - 370С і згодовували тваринам.
Піддослідних бугайців до 20-добового віку утримували у клітках Реверса, а з 21- до 182-добового віку - у станках по 5 голів. З 6-місячного віку тварини утримувалися індивідуально на прив'язі.

2.2. Методики проведення досліджень
Живу масу бугайці визначали за даними їх індивідуальних зважувань, які проводили через 2-3 години після народження, а потім - 20-22 числа кожного місяця за 1-2 години до ранкової годівлі. На основі цих даних проводили екстраполяцію живої маси на день народження у ювілейні дати 3, 6 , 9, 12 та 15 місяців.
Абсолютний приріст живої маси кожного бугайця за певний період розраховували за формулою 2.1:
Д = Wt - W0,(2.1) де: Д - абсолютний приріст живої маси тварини за проміжок часу, кг;
Wt - жива маса тварини в кінці періоду, кг;
W0 - жива маса тварини на початку періоду, кг.
Середньодобовий приріст живої маси бугайців визначали за формулою 2.2:
Дс = (Wt - W0)/t,(2.2) де: Дс - середньодобовий приріст живої маси тварини, г,
t - кількість діб у періоді.
Відносний приріст живої маси тварин (К, %) розраховували як величину приросту живої маси тварин за контрольний період, виражену у відсотках від величини їх параметрів на початок контрольного періоду, за формулою 2.3, запропонованою S.Brody (1927):
(2.3) Кіль